اولین نشست هم اندیشی انجمن رباتیک و مسئولین پارک علم و فناوری

این جلسه با حضور جمعی از اعضای فعال انجمن و مسئولین پارک علم و فناوری و مرکز رشد استان لرستان ،در محل مرکز رشد دانشگاه ، برگزار گردید.
در ابتدای جلسه، دکتر غلامرضایی مشاور مرکز رشد استان، ضمن خوش امد گویی به ورود دانشجویان علاقمند و پرشور و تلاش به پارک ، پس از طرح پرسش هایی مبتنی بر هدف به تشریح ۵ مسئله مهم برای دستیابی به اهداف پرداختند.
ایشان با بیان اینکه افراد هدفمند کسانی هستند که خودشان را برای رسیدن به اهدافشان شرطی می کنند، تعاریف نوآوری، هسته های فناوری و شرایط ایده آل ایده برای ورود به مراکز رشد کل دنیا و نیز پروسه های ثبت اختراع را بیان کردند.
در ابتدا نوآوری را پیاده ساختن ایده های ناشی از خلاقیت که بصورت محصول یا خدمت تازه ارائه شود،تعریف کرده و تفاوت آن را با ایده پردازی و اختراع شرح دادند و نوآوری را از مهم ترین عوامل رشد اقتصادی برشمردند و یادآور شدند که نوآوری به فضای اجتماعی به عنوان پشتیبان کارآفرینی نیاز دارد و غالبا نو آوری های اجتماعی و نوآوری های تجاری موجد یکدیگر هستند.
و نیز خاطر نشان کردند : فناوری یا تکنولوژی بخشی از فرهنگ و درواقع استفاده عملی از دانش و مهارت برای ساختن ابزار مورد نیاز است.
ایشان ضمن توضیح پروسه های ثبت اختراع ،نکاتی را در باره ی :  پروسه های ورود طرح به بازار رقابت با محصولات چینی و سایر رقبا و افزایش روحیه ی رقابت پذیری و کیفیت بالای محصولات با رقبا یاداوری کردند.
و برقراری ارتباط با افراد اصلی هرمحصول(اتاق های بازرگانی و اصناف)رااز وظایف مهم مرکز رشد دانستند و همچنین از نمایشگاه ها به عنوان مهم ترین مرکز ارتباط بین تولید کنندگان و شرکت های خرید ایده یاد کردند.
دکتر غلامرضایی،ازاهمیت مدیریت زمان در ضمن پختگی ایده سخن گفته و پیچیدگی و نوآوری های یک ایده را بهترین سند مالکیت و محافظت از طرح دانستند.
در بخش دوم جلسه ،دانشجویان و دبیر انجمن سوالات خود را در این زمینه ها ارائه نموده و دکتر غلامرضایی و دکتر ترابی ، ضمن تکمیل توضیحات خدمات پارک علم و فناوری به پاسخگویی سوالات مطرح شده و ارائه چندین راهکار برای دستیابی بهتربه اهداف ، طبق اصول علمی به همراه چندین مثال روشن پرداختند.
بخش پایانی این نشست جذاب و صمیمی ،در حالی بود که علاقمندان با ابراز رضایتمندی از برگزاری جلسه ، اندوخته نظرات و مشکلات پیاده ساختن ایده های خود را بیان کرده و پاسخ های امیدوارانه ای دریافت نمودند.
پایان رسمی این جلسه ی ۴ ساعته ، در ساعت ۱۴ روز دوشنبه ۹۶/۵/۱۷ در تقویم این گروه رقم خورد.

زهرا سخائی

درباره زهرا سخائی

دانشجویی جوان در میانه راه .. دکتری عمومی دامپزشکی دانشگاه لرستان

پاسخ دهید