Air Bag را بیشتر بشناسیم

کیسه هوا Airbag :

طی سال های طولانی کمربند های ایمنی تنها وسیله مهار کننده کنش پذیر درخودروها بوده اند. اما در این مدت بحث های زیادی درمورد ایمنی آن ها به خصوص درمورد کودکان مطرح شده است.
ایده استفاده از یک بالش نرم در برابر برخورد، بسیار جذاب بوده و اولین ثبت اختراع در مورد یک وسیله قابل انبساط برای فرود آمدن در هنگام تصادف برای هواپیما در طی جنگ جهانی دوم انجام شده است.
کاری که یک کیسه هوا انجام میدهد ،کاهش سرعت سرنشین به صفر با کمترین و یا حتی بدون آسیب است.
کیسه هوا شامل سه قسمت می باشد؛

 1. کیسه که از پارچه نایلونی نازکی ساخته شده است که درون فرمان یا داشبورد (وبه تازگی درون صندلی و در ) تا میشود و قرار میگیرد.
 2. سنسور که وسیله ای است که به کیسه فرمان باد شدن را میدهد. باد شدن در صورتی رخ میدهد که برخوردی با نیروی معادل برخورد با یک دیوار آجری با سرعت ۱۶ تا ۲۴ کیلومتر بر ساعت ایجاد میشود.
 3. سیستم بادکننده کیسه هوا موجب واکنش ازید سدیم (NaN3 )با نیترات سدیم (propellant )جامد را مشتعل کرده و به سرعت میسوزد تا حجم بزرگی از گاز را برای بادکردن کیسه هوا به وجود بیاورد.

⬅️به این ترتیب کیسه هوا از قسمت ذخیره شده خود با سرعت ۳۲۳ km/h یعنی سریع تر از یک چشم بر هم زدن ازهم باز میشود. یک ثانیه بعد برای آنکه سرنشینی بتواند حرکت کند گاز به سرعت از سوراخ های درون کیسه تخلیه شده و کیسه را ازحالت بادشدن در می آورد.
✔️مطالعات نشان می دهند که دریک برخورد، سرنشینانی که توسط کمربند ایمنی و کیسه هوا محافظت میشوند ۵۰% کمتر ازسرنشینان مهار نشده دچار آسیب های مرگبار و جراحات جدی میشوند !

دو مشکل و راه حل کیسه های هوا :

 1. نیروی یک کیسه هوا به کسانی که در فاصله نزدیک به آن قرار میگیرند آسیب برساند.
  پژوهشگران دریافته اند که ناحیه خطر برای کیسه هوای راننده محدوده ۵ تا ۸ cm محل بادشدن قرار دارد. این فاصله از مرکز فرمان تا قفسه سینه اندازه گیری میشود.
  بنابراین اگر راننده درفاصله ۲۵cm ازکیسه قرار گیرد ایمنی فراهم میشود. اما اگرراننده در فاصله کمتری ازاین فاصله قرار گیرد باید فاصله ی خود را به یکی از روش های زیر بیشتر کند:

  • با عقب بردن صندلی تاجای ممکن در صورتی که پاها به پدال برسد.
  • با مایل نمودن پشتی صندلی به عقب گرچه طراحی خودرو ها متفاوت است ولی اغلب رانندگان میتوانند حتی در جلوترین حالت صندلی با مایل کردن اندک پشتی به عقب به فاصله ۱۰ اینچی دست یابند.
 2. کودکان
  کیسه هوا درمورد کودکانی که در هنگام ترمز ناگهانی کمربند نبسته باشند یا بسیار نزدیک به کیسه هوا باشند به سمت داشبورد پرتاب میشوند که این امر موجب آسیب جدی وحتی مرگ میشود لذا رعایت نکات ایمنی زیر ضروری است:

  • کودکان زیر ۱۲ سال باید در صندلی عقب نشسته و از کمربند ایمنی مناسب استفاده کنند.
  • نوزادان ( زیر یک سال وبا وزن کمتر از ۹kg ) که در صندلی های مخصوص در عقب مینشینند هرگز نباید در صندلی جلو خودرو قرارگیرند ، مگر اینکه در دور ترین فاصله نسبت به داشبورد قرار گیرند.

مهندسین شرکت ولوو راه های مختلفی را برای نصب کیسه های جانبی هوا آزموده اند و نصب در پشتی صندلی را انتخاب کرده اند چرا که این کار سرنشین را فارغ از جثه او و چگونگی قرارگیری صندلی محافظت میکند.
مهندسان مشاور BMW کیسه های جانبی نصب شده روی درها را انتخاب کرده اند. در دارای فضای بیشتری است که نصب کیسه های بزرگتر را ممکن ساخته است.
به امید پیشرفت روز افزون در صنعت خودرو سازی و به خصوص در زمینه مهم Air bag.

 

کوثر الیاسی

درباره کوثر الیاسی

دانشجوی مهندسی مکانیک 🔧🚘Ⓜ

6 دیدگاه در “Air Bag را بیشتر بشناسیم

پاسخ دهید