نمایش یک متن بر روی LCD از طریق جعبه متن Html

نمایش یک متن بر روی LCD از طریق جعبه متن  HTML

صفحه نمایش ها در ارتباط بین دنیای انسانی و جهان ماشین بسیار مهم هستند . ماژول های نمایشگر کریستال مایع نقش مهمی در Arduino  و طراحی سیستم های کنترلی دارند مثلا بخواهیم سیستمی طراحی کنیم که دمای یک گلخانه بر روی یک  LCD نمایش داده شود . در آموزش قبل به نحوه ارسال متن از طریق یک وب سرور طراحی شده به سریال مانیتور آردیونو پرداختیم و در این آموزش قصد داریم که مشابه آموزش قبل متنی را از یک وب سرور به آردیونو بفرستیم اما با این تفاوت که متن را این بار بر روی یک  LCD کاراکتری نمایش دهیم.

 

LCD کاراکتری و کاربرد آن؟

LCD ها یکی از ساده ترین دستگاه هایی هستند که می توانید برای نمایش خروجی در پروژه های آردوینو استفاده کنید. دو نوع مختلف LCD  وجود دارد: LCD گرافیکی و LCD کاراکتری. ما در این آموزش از LCD های کاراکتری استفاده میکنیم، زیرا ساده ترین نوع آنهاست و درضمن نیاز ما را هم در این پروژه مرتفع می سازد. همچنین، بر اساس اندازه LCD، دارای انواع مختلفی هستند:

LCD 16 × ۲ (با ۱۶ ستون و ۲ ردیف).

LCD 20 × ۴  (با ۱۶ ستون و ۴ ردیف).

 

این LCD ها می توانند برای نمایش اطلاعات از Arduino یا هر سنسور متصل به آن استفاده شوند. به عنوان مثال شما می توانید یک سیستم نظارت بر دما ایجاد کنید که دما را در Arduino نشان می دهد. شما می توانید سرعت ، سرعت سنج خود را در LCD نشان دهید. با توجه به آنچه شما در پروژه های خود می خواهید ، یک LCD خروجی بسیار مفیدی برای بورد Arduino شما باشد .

در این آموزش نشان می دهیم که چگونه از یک شیلد اترنت آردوینو  به عنوان یک وب سرور میزبان برای یک صفحه وب HTML ذخیره شده در کارت SD استفاده کنیم. در این صفحه وب متن را در دو کادر ورودی متن وارد می کنید و هنگامی که دکمه روی صفحه وب را کلیک کنید، متن به Arduino فرستاده می شود و بر روی  LCD  متصل شده نمایش دهید.

 

راه اندازی سخت افزاری پروژه

قطعات زیر برای پروژه مورد نیاز است:

 

Arduino Uno یا Arduino های مشابه به عنوان مثال مگا

Arduino Ethernet shield  (شیلد اترنت آردیونو)

کارت میکرو SD به عنوان مثال کارت میکرو ۲ گیگابایتی

LCD کاراکتری  ۲*۱۶

پتانسیومتر Ω k  ۱۰  (برای تنظیم روشنایی LCD)

سیم های رابط

 مقاومت   Ω ۴۷ برای نور پس زمینه LCD( اختیاری)

کابل USB استاندارد(برای ارتباط بین آردیونو و کامپیوتر)

کابل اترنت( برای ارتباط بین شیلد اترنت و روتر)

 

اتصال LCD به آردوینو

پین های پیش فرض مورد استفاده در مثال های آردوینو (در Arduino IDE در File → Examples → LiquidCrystal    )   برای اتصال LCD به Arduino استفاده نمی شود ، چون زمانی که یک شیلد اترنت به Arduino وصل می شود ؛ پین های مورد استفاده برای LCD باید تغییر داده شوند که به وسیله شیلد اترنت و آردوینو استفاده نشده باشند.

 

در این پروژه، پین داده های زیر به LCD متصل می شوند:

 

DB7 ← ۵

DB6 ← ۶

DB5 ← ۷

DB4 ← ۸

E  ←۲

RS ← ۳

این پین ها مربوط به کد زیر است که برای راه اندازی LCD استفاده می شود:

;( LiquidCrystal lcd(3, 2, 8, 7, 6, 5

 
 

نکته مهم!

قبل از روشن کردن آردوینو، اتصالات LCD خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که از شماره پین های درست برای LCD خود استفاده می کنید زیرا اگر برق به پین اشتباه اعمال شود، LCD ها به راحتی آسیب می بینند.

 

شکل زیر نحوه اتصال LCD به Arduino را نشان می دهد

 

 

 

تنظیمات

با استفاده از یک بورد و سیم های رابط ، بین  LCD و  Arduino با شیلد اترنت ،  همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است، اتصالات را را ایجاد کنید و در آخر شیلد اترنت خود را با استفاده از کابل اترنت به شبکه محلی خود وصل نمایید .

 

قبل از قرار دادن کارت میکرو SD به سوکت شیلد اترنت، فایل web2lcdnetpymn  را در آن  کپی کنید و در نهایت Arduino را از طریق کابل USB فعال کنید و کد آردیونو با نام web2lcdpymn را بر روی میکرو کنترلر بارگیری کنید ولی قبل از  اجرای پروژه ،آدرس MAC را به آدرس MAC موجود بر روی برچسب زیر شیلد اترنت آردیونو خود تغییر دهید.

کد Arduino   و HTML برای ارسال متن از وب سرور به  LCD

کد آردوینو و صفحه وب HTML نوشته شده  برای این پروژه را می توانید در پایان آموزش دانلود کنید. این آموزش مشابه آموزش قبلی است ؛ تنها با این تفاوت که از LCD برای نمایش متن ارسالی از وب سرور به آردیونو استفاده می کنیم. کد های آردیونو در طول خود برنامه به صورت خط به خط توضیح داده شده اند. کدهای  HTML برای این آموزش هم در ادامه مقاله توضیح  خواهم داد. در پایان فایلی هم به نام LCDCODE  برای آموزش کامل و جامع تری از کدهای LCD  در Arduino   ضمیمه مقاله کرده ام .

 

ارسال متن از صفحه وب به LCD

با Arduino و شیلد Ethernet متصل به شبکه ، یک مرورگر وب را باز کرده و به آدرس IP که در این پروژه آردوینو وارد کرده اید ، بروید. اگر همه چیز به درستی تنظیم شده باشد، صفحه وب میزبانی شده توسط Arduino در مرورگر وب ظاهر خواهد شد. متن خود را درکادر های متن وارد کنید تا با کلیک بر روی دکمه ی صفحه وب ، متن مورد نظر شما به خط ۱ و خط ۲ در LCD ارسال شود. تنها نکته ای که در این قسمت باید مورد توجه باشد این است که چون  LCD استفاده شده در پروژه ۱۶*۲ می باشد. در هر کدام از کادرها فقط  ۱۶ کاراکتر متن می توانید تایپ کنید.

گرفتن متن از صفحه وب

زمانی که کاربر روی دکمه ی طراحی شده در صفحه وب کلیک می کند تابع() GetLcdText  در این پروژه ، متن هر دو خط را برای LCD از درخواست دریافتی HTTP GET که از مرورگر وب ارسال می شود دریافت می کند . در تابع() GetLcdText  ابتدا کد به خط ۱ متن ال سی دی نگاه می کند و این کار را  با جستجو برای   =L1&   که قبل از متن است می فهمد. متن خط ۱ که به پایان می رسد آغاز کننده خط دوم متن است. همه فضاهای خالی متن که ارسال می شوند قبل از ارسال به مرورگر به٪ ۲۰ تبدیل می شوند اما زمانی که کد خطوط متن را دریافت می کند ، فضاهایی که کد شده بودند را به کاراکترهای فضای واقعی برای نمایش در ال سی دی تبدیل می کند. بعد از اینکه خط اول متن از درخواست HTTP GET کپی می شود، کد برای خط دوم متن آماده می شود.

 

 

نام فایل : کد فایل اچ تی ام ال
حجم : ۱ کیلوبایت
پسورد : www.robo-lu.ir

دانلود

 

نام فایل : کد فایل آردوینو
حجم : ۴ کیلوبایت
پسورد : www.robo-lu.ir

دانلود

 

نام فایل : آموزش کد های پرکاربرد LCD
حجم : ۱۱ کیلوبایت
پسورد : www.robo-lu.ir

دانلود
پیمان طهماسبی

درباره پیمان طهماسبی

دانشجوی کارشناسی برق ورودی سال 94. زمینه های کاری:فتوشاب. پایتون. میکس و مونتاژ فیلم.طراحی سایت با web builder . انیمیشن سازیswish max.میکس موزیک. برنامه نویسی++ c. آردیونو. ICDL مقدماتی و پیشرفته و آتوکد و .....

پاسخ دهید