بازدید از تصفیه خانه آب خرم آباد

در روز پنج شنبه مورخ۳۰/۹/۹۶بازدید در دو گروه خانمها و آقایان از تصفیه خانه ی آب خرم آباد از طرف انجمن علمی رباتیک به سر پرستی دکتر شیخی صورت گرفت.
این بازدید به منظور ارتقای سطح علمی و فنی دانشجویان وآشنایی با فرآیند تصفیه و محیط کار و کارکردهای دستگاه های صنعتی(plc)انجام گرفت این بازدید علمی از ساعت ۹الی۱۳به طول انجامید و بدین صورت بود که در ابتدا توضیحات کلی از طرف یکی از مسئولان دباره ی فرآیند تصفیه ی آب و آشنایی کلی با قسمت های مهم این مجموعه صورت پذیرفت که شامل مواردی چون انعقاد(ته نشینی،آشغال گیری،هوادهی)،عبور از فیلتر ها،آزمایش برروی آب و ضد عفونی کردن آب می باشد.
آب ورودی در تصفیه خانه ی خرم آباد از کیفیت آب خام خوبی بر خوردار است و دلیل آن وجود آب های زیر زمینی فراوانی می باشد که معمولا از فرآیند ساده تری در مقایسه با آب های سطحی جهت تصفیه برخوردارند.

بعد از این توضیحات با یکی از مسئولان این مجموعه به بازدید بخش های مهم پرداخته شد.

در بخش اول بازدید از قسمتی بود که آب وارد این قسمت شده با زدن برخی مواد شیمیایی منعقد کننده جهت بهم چسباندن ذرات ریز موجود در آب،کلوییدها و.. که خود به خود قابلیتته نشینی ندارند،انجام می پذیرد.
برای اینکه این ذرات راحت تر بهم بچسبند از میکسر های بزرگی در چند حوض بزرگ استفاده شده که به آرامی حرکت کرده و با حرکت آب این ذرات بهم چسبیده وته نشین می گردند.

 

بخش دوم بازدید بدین صورت بود که عملیات تصفیه در ساختمان بزرگی انجام می پذیرد و به این گونه بود که در این محل ۶ حوضچه وجود دارد.آب پس از ورود به این حوضچه ها از فیلتر هایی که از جنس si هستند عبور کرده و ذرات بسیار ریز از آب جدا می شوند.

 

 

بخش سوم بازدید از آزمایشگاه این مجموعه بود،پرسنل این آزمایشگاه با آزمایش بر روی آب در مدت زمان معین؛باکتریها،جلبک هاو… که در اندازه های میکروسکوپی بودند را مشخص میکرد همچنین تعیین می نمایید که در هر لیتر آب مقدار کلر و مواد پاکسازی نیاز است و این گزارشات را به مسئول بخش کنترل و پاکسازی حوضچه می دهند.

 

بخش چهارم بازدید از قسمت کنترل بود،جایی که مقدار کلر یا پاکسازی را با دستگاه های پیشرفته به آب اضافه می کنند.علاوه بر این کل این مجموعه توسط این واحد کنترل میشد که این بخش شامل دستگاه های صنعتی(plc)پیشرفته ای بود که کنترل کل این مجموعه را بر عهده دارد.

 

پیمان طهماسبی

درباره پیمان طهماسبی

دانشجوی کارشناسی برق ورودی سال 94. زمینه های کاری:فتوشاب. پایتون. میکس و مونتاژ فیلم.طراحی سایت با web builder . انیمیشن سازیswish max.میکس موزیک. برنامه نویسی++ c. آردیونو. ICDL مقدماتی و پیشرفته و آتوکد و .....

پاسخ دهید